Presei
Baltic beer star – augstas kvalitātes un profesionalitātes simbols
Kā izvēlēties labāko un gardāko alu, iesala dzērienu vai dabīgi raudzētu kvasu pilnajos veikalu plauktos? Šo jautājumu bieži vien uzdod ikviens no mums. Diemžēl visbiežāk to novērtējam pēc iegādātā produkta nogaršošanas.
Jebkuras produkcijas kvalitātei būtisks ir organoleptiskais novērtējums, kuru tās patērētājs izvērtē ikdienā. Katrā sevi cienošā alus darītavā notiek regulāras alus salīdzinošās degustācijas. Tās nepieciešamas gan produkcijas kvalitātes izvērtēšanai, gan arī uzņēmuma speciālistu profesionālai izaugsmei. Latvijā nepastāv tādas izglītības iestādes, kuru absolvējot var iegūt apliecinājumu degustatora-eksperta zināšanu apguvē. Pamatiemaņas šajā jomā var apgūt Latvijas Lauksaimniecības universitātē, skolojoties par pārtikas tehnologu. Arī darba pieredze ir tā, kas palīdz veikt specifisko eksperta darbu. Varbūt no malas izskatās, ka tas ir ļoti viegli un patīkami. Tomēr pienākums baudīt dažādus dzērienus ir nopietns un grūts darbs, atzīst degustatori. Eksperta-degustatora darbs prasa plašas zināšanas par alus izejvielu kvalitāti, ražošanas tehnoloģisko procesu un to ietekmi uz alus garšām un kvalitāti. Ekspertiem ir jāprot aprakstīt degustējamā produkta garšas un to nianses, izmantojot pietiekami specifiskus terminus. Arī spēja pasniegt visu patērētājam saprotamā valodā nav mazsvarīgs faktors.
Šādas specifiskas specialitātes ekspertu nav daudz . Tomēr katram sevi cienošam alus ražošanas tehnologam un arī laboratorijas speciālistam ir jāapgūst alus un citu dzērienu organoleptika un nemitīgi jāpapildina savas zināšanas. Neviens speciāli algots konsultants nevar aizstāt zinošu uzņēmumā strādājošo tehnologu. Bet zināšanu papildināšana ir iespējama nozarē satrādājošo speciālistu sadarbībā, organizējot gan apmācības, gan arī savstarpējās salīdzinošās produktu degustācijas. Sevišķi jau starp mazo un mikrouzņēmumu speciālistiem.
Izprotot, ka degustatoru konkursi rada veselīgu konkurenci ražotāju starpā, sniedzot mazajiem ražotājiem iespēju iepazīstināt ar savu produkciju, bet lielajām rūpnīcām ļaujot vēlreiz pacīnīties par izcilību savā jomā, ar lielām ambīcijām un sparu šajā jomā savu pastāvīgo vietu jau iekarojis 2013.gadā pirmo reizi sevi pieteikušais zīmols “Baltic beer star” – ikgadējs profesionālo degustatoru konkurss.
Ir notikuši pavisam četri, bet divi Baltic Beer Star organizētie Baltijas valstu alus, kvasa un iesala dzērienu profesionālās degustācijas-konkursi. Baltic Beer Star organizētie konkursi ir kā loģiski turpinājumi agrāk organizētajiem dažāda līmeņa konkursiem - vispirms pirmajai starptautiskajai alus degustācijai 1998.gadā izstādes Riga Beer 98 ietvaros, kā arī LADS organizētajām ikgadējām degustācijām.
2012.gada 25.maijā Alus, iesala dzērienu un kvasa biedrība "Alus brālība" sadarbībā ar Latvijas Alus darītāju savienību un Latvijas Alus darītāju asociāciju atsāka regulāras starptautiskas profesionālās degustācijas. Jau pirmajā degustācijas konkursā no Igaunijas uz degustāciju bija ieradusies Carlsberg grupas pārstāve, Saku alus darītavas tehnoloģe Marika Tungel. Žūrijas komisijā piedalījās Royal Unibrew grupas pārstāvis lietuvietis Ričardas Barakūnas.
Kā neatkarīgs eksperts 2016.gada konkursā piedalījies speciālists no Vācijas, diplomēts inženieris Ruslans Hofmanis. Savus ekspertus konkursiem piesaka arī Latvijas alus darītavas. Jau pēc pirmā konkursa eksperti atzina, ka šāda veida pasākumi ir arī viņu profesionalitātes pārbaude, iespēja sniegt savas zināšanas un apgūt jaunas.
Vēl 2013.gadā starptautiskajā pārtikas izstādes “Riga Food 2013” laikā notika pirmais nākamā topošā zīmola “Baltic beer star” rīkotais konkurss par labāko Baltijas valstīs ražoto graudaugu un iesala izcelsmes bezalkoholisko dzērienu.
2015.gadā zīmola "Baltic Beer Star" ietvaros tiek izstrādāts Baltijas valstu alus stilu saraksts un apstiprināts Baltijas alus konkursa "Baltic Beer Star 2015" nolikums, uz kuru balstoties noris konkurss un iesniegto paraugu vērtēšana. Liels darbs darāms konkursu pilnveidošānā. Vispirms – jāprecizē Baltijas valstu alus stilu saraksts. Jāorganizē ekspertu-degustatoru apmācība un kvalifikācijas celšana, Jāapzina Baltijas valstu neatkarīgie eksperti un jāiesaista konkursu darbā.
“Baltic beer star” konkursa laureāti tiek apbalvoti ar medaļām, ko konkursa vajadzībām izstrādājis medaļu mākslinieks un Latvijas Mākslas akadēmijas tēlniecības katedras vadītājs Bruno Strautiņš. Alus darītavas, kuras uzvarēja konkursā, ar šo medaļu attēliem var rotāt savu produkciju, apliecinot tās kvalitāti un konkurentspēju. Ja uz dzēriena marķējuma redzama kāda no “Baltic beer star” konkursā iegūtajām medaļām, par kvalitāti nav jāšaubās, tas noteikti būs izcils garšu harmonijas paraugs!